Sandfilter Astral Skypool Toppmonterad 400 mm
Toppmonterat sandfilter från AstralPool med 400 mm filtertank i slitstark plast. Filtret levereras komplett med toppmonterad 6-vägsventil och manometer för enkel drift och övervakning av filtersystemet. 38 mm slanganslutning. Unionskopplingar ingår ej.
Leveransinfo
Beställ:Idag
Hantering & transport:2–7 dagar
Leverans:25 oktober – 30 oktober
Beskrivning
AstralPool Skypool 400 är ett toppmonterat sandfilter som erbjuder effektiv vattenrening till ett mycket konkurrenskraftigt pris. Filtertanken är tillverkad i tålig plast som är motståndskraftig mot både väderpåverkan och poolkemikalier.
Filtret levereras komplett med toppmonterad 6-vägsventil som gör det enkelt att styra filtrering, backspolning och övriga funktioner i systemet. Den inbyggda manometern gör det lätt att övervaka trycket i filtret och avgöra när det är dags för rengöring och backspolning.
Filtret rymmer 50 kg filtersand eller 42 kg AFM-filterglas och har ett rekommenderat maxflöde på 6 m³/h.
Unionskopplingar ingår ej.
För nyinstallation behövs normalt 2-3 st unionskopplingar för anslutning av inlopp, utlopp och eventuell backspolning/avlopp.
Att tänka på vid val av sandfilter
När du väljer sandfilter är det viktigt att anpassa filterstorlek och pumpkapacitet efter poolens vattenvolym. För bästa vattenkvalitet bör poolvattnet normalt cirkuleras och filtreras 4–6 gånger per dygn.
- Poolens storlek
Filter och poolpump bör vara dimensionerade för att hantera poolens totala vattenvolym och önskad omsättning. - Filtreringskapacitet
Om vattenflödet är högre än vad filtret är dimensionerat för försämras filtreringen eftersom vattnet passerar filtermediet för snabbt. - Filterstorlek
Ett större filter ger ofta bättre filtreringsförmåga och lägre belastning på systemet. Det är sällan en nackdel att välja ett något större filter. - Filtermedia
AFM-filterglas är ett populärt alternativ till filtersand. Det fångar upp finare partiklar, ger längre livslängd och kan bidra till minskat behov av poolkemikalier. En säck AFM-glas på 21 kg motsvarar ungefär volymen av 25 kg filtersand.
Specifikationer
| Varumärke | AstralPool |
|---|---|
| Serie | Skypool |
| Monteringstyp | Toppmonterat |
| Tankens diameter (mm) | 400 |
| Total höjd (mm) | 740 |
| Sandmängd (kg) | 50 kg |
| Glasmängd AFM (kg) | 42 kg |
| Anslutning | 38 mm |
| Ventil ingår | Ja |
| Unionskoppling ingår | Nej |
| Maxflöde (m³/h) | 6 |
Dokument
| Produktblad |
| Produktmanual |
